تبلیغات
بخشایش - تصاویری از مراسم شبیه خوانی شهر بخشایش
بخشایش

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تصاویری از مراسم شبیه خوانی شهر بخشایش

شبیه خوانی بخشایش
 
شبیه‌خوانی بخشایش
 

اصغرمیرزاپور بخشایش
سه شنبه 6 بهمن 1394 07:15 ب.ظ
باسپاس تشکر از همه عزیزانی که در این کار هنری بسیار زیبا شرکت میکنند درود به همه همشهریهای عزیزم پاینده باشید
امیر بخشایش
چهارشنبه 17 آبان 1391 12:18 ق.ظ
من اصالتا بخشایشی هستم و بخشایشی ها و همین طور وایقانی هارو
محمد جواد الهی اصل
دوشنبه 1 خرداد 1391 04:46 ب.ظ
تصاویر مشاهده نشد
همشهری
شنبه 26 فروردین 1391 07:39 ب.ظ
از زحمات بی نظیر شما سپاس گزاریم
همشهری
شنبه 26 فروردین 1391 07:37 ب.ظ
از زحمات بی نظیر شما سپاس گزاریم
حیدرلطفی
پنجشنبه 15 دی 1390 09:19 ق.ظ
سلام
ممنون ازوبلاگتون
عکس شهدای دانش اموز که ازهمکلاسان من بودودومی که که همسایه مان بود شهیدصمد متاع وشهید قربان باصری وشهید محمد تقی غفاری وهمه عزیزان وشهدایی که درهشت سال جنگ تحمیلی ازطرف شهربخشایش هدیه ای به میهن اسلامی گردید را به نمایش بگذارید
پاسخ بخشایش : سلام
ممنون از حضور شما در این وبلاگ و ممنون از پیشنهاد جالبتون. اگر عکسی از این عزیزان که یاد کردین در اختیار دارین به آدرس riyazi@iran.ir ارسال کنین.

چهارشنبه 16 آذر 1390 01:24 ب.ظ
بسیار بسیار بسیار از این کار فوق العاده ای که انجام می دهید تشکر و سپاسگزاری می کنم.
بامداد
چهارشنبه 9 آذر 1390 07:15 ب.ظ
خوب است ولی خوب بود فیلمشوهم برای دانلود می گذاشتید
شنبه 26 شهریور 1390 06:36 ب.ظ
سلام
هرچند تلاش و اراده شما در راه اندازی سایت و معرفی دیار و زادگاه خویش قابل تقدیر است ولی پیشنهاد میكنم به افقهای بلندی هم فكر كنید و برنامه ریزی كنید. حوزه هایی چون فرش بخشایش- توسعه ورزش همگانی -توسعه فضای سبز و درختكاری - ترویج فرهنگ كتابخوانی - ترویج مطبوعات - راه اندازی نمایشگاههای مختلف فرهنگی و هنری و مذهبی و عكس و .... - ایجاد پایگاهی جهت اخذ پیشنهادات برای توسعه و عمران بخشایش - تشویق برای ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی و تجاری و خلاصه صدها هدف و آرمان بلند دیگر كه میتوان با استفاده از همین سایت به همشهریان منتقل نمود . البته همه این اهداف كار یك نفر نیست ولی می توان افق های جدیدی را برای توسعه و عمران شهرمان برداشت و از هر شهروندی خواست كه دین خود را به هر نحوی كه در توان دارد ادا نماید و این امر ممكن نخواهد بود مگر با اراده ای نستوه و آهنین . والسلام دانشپور
پاسخ بخشایش : با سلام خدمت همشهری عزیز جناب آقای دانشپور

از اینکه از وبلاگ شهرمان بازدید فرمودید و نظر خود را نوشتید خیلی ممنون و مسروریم. امید که برای عملی شدن این افق های بلند که اشاره فرمودید راه کار علمی و عملی ارائه نمایید همانگو نه که از شما این انتظار می باشد . منتظر ارتباط و نظرات بعدی شما هستیم.
با تشکر
شرمنده خداوامام زمان.عج.
پنجشنبه 13 مرداد 1390 12:19 ق.ظ
دست مریضادهمشهریا
قاسم روستا
یکشنبه 2 مرداد 1390 02:58 ق.ظ
باتشکرامیدوارم درکارهایتان موفق باشید .خوشم اومد .
مهربان
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 06:35 ب.ظ
با سلام مطالبتان متنوع باشد مفید فایده خواهد بود دست مریزاد
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 06:34 ب.ظ
با سلام مطالبتان متنوع باشد مفید فایده خواهد بود دست مریزاد
بخشایش
سه شنبه 2 فروردین 1390 06:38 ب.ظ
طبق رسم روز اول عید همه باید در منزل خود و پیش خانواده باشد. مثلی است معروف که می گوید : اگر عید در منزل نباشی، هفت سال تمام دور از منزل بسر خواهی برد. در گذشته درهای ورودی هیچ وقت بسته نمی شد. روز اول سال جدید در تمام منازل همه شب روشنایی باید باشد ، چرا که تاریکی بهمراه خود بدبختی بهمراه خواهد داشت. روستانشینان ضمن برگزاری عید نوروز تعیین می کنند که سال چگونه خواهد بود: با خشکسالی رو به رو خواهند شد و یا محصول مناسبی خواهند داشت. گفته می شد که روز اول نوروز از بهار است ، دوم از تابستان ، سوم از پاییز و چهارم از زمستان. اگر روز اول بدون باد و باران باشد حاکی از آن است که در بهار جاری برای کشاورزان شرایط خوبی فراهم خواهد شد. در غیر اینصورت ، یعنی اگر باران ببارد و باد بوزد ، تمام بهار هوا دلخواه نخواهد بود. در سه روز دیگر نیز چگونگی تابستان ، پاییز و زمستان تعیین می شد.
نوروز عید شادی و سرور است . عید نوروز جشنی است که تمام هستی ملت آذربایجان را در خود منعکس می کند.
بخشایش
سه شنبه 2 فروردین 1390 06:36 ب.ظ
این خرمن آتش هیچ وقت با آب خاموش نمی شود. پس از خاموشی این خرمن آتش پسران و دختران خاکستر آن را جمع می کنند ، در جویبار می ریزند. این بدان معنی است که بدبختی اعضای خانواده با خاکستر جویبار دور ریخته می شود.
صافی با آب نیز با تمیزی آب سنجیده می شود. در آذربایجان تمام رسوم و آدابی که بستگی به آب دارد ، ارتباط مستقیمی با سال جدید دارد. انسان ضمن پریدن از روی آب در سال جدید تمام گناههای سال گذشته خود را به اصطلاح می شوید. علاوه بر ان ، اعضای خانواده در شب چهارشنبه اخر قبل از این که بخوابند ، روی یکدیگر چند قطره آب می پاشند.
مثلی است معروف که می گوید شب چهارشنبه اخر تمام آبهای جاری متوقف می شوند و همه به ان سجده می کنند حتی درختها نیز خم می شوند. اگر کسی شب عید و سال جدید از این آب بنوشد ، در سال جدید مبتلا به هیچ بیماری نمی شوند.
تمام زیبایی عید نوروز زمانی که سال گذشته جای خود را به سال جدید تحویل می دهد، نمایان می شود. در این لحظه طبق آداب و رسوم قدیمی به افتخار عید نوروز اتش فشانی آغاز می شود .
ن.دوبروین در قرن 19 در این خصوص نوشته بود: صدای شلیک توپها در شهرها و روستاها از فرارسیدن بهار در آذربایجان خبر می دهد. آدام اوله آریوس که شاهد عینی چگونگی مراسم عید نوروز در آذربایجان بود در سال 1637 نوشته: منجمان از طریق دستگاه ویژه و ساعت آفتابی ارتفاع آفتاب و برابری شب و روز را تعیین و اعلام کردند: بهار آمد. این موقع صدای شلیک توپ در تمام شهر شینده شد و صدای موسیقی پشت دیوارهای برج های شهر شنیده شد . بدین طریق عید بهار آغاز شد.
آذربایجانی ها به سفر عیدی نیز توجه خاصی نشان می دهند. روی سفره باید هفت نوع غذا که با حرف سین آغاز می شود چیده شود. در این سفر باید سوماخ ،سود(شیر) ، سمنی، سبزه و ... باشد، علاوه بر ا ن روی سفره عیدی باید آئینه و شمع ها چیده شود و تخم مرغهای رنگینی نیز سفره عیدی را تزئین می بخشند. هر یک از آنها رمز ویژه دارد: شمع به معنای آتش و روشنایی است (برای حفظ انسانها از چشم زخم ) آینه نیز به منزله روشنایی است .

بخشایش
سه شنبه 2 فروردین 1390 06:30 ب.ظ

علمای اسلام بعضا برای ارایه جلوه دینی و حتی زدن رنگ و بوی مذهبی به این عید فرخنده ملی تلاش می کنند، لیکن صاحبنظران برجسته و تاریخ شناسان نظر دیگری دارند.
در زمان شوروی عید نوروز بطور غیر رسمی برگزار می شد، زیرا مراجع دولتی وقت اجازه نداده و افراد را تحت تعقیب قرار می دادند. با وجود همه اینها، ضمن پایبندی به سنتهای کهن، هر خانواده آذربایجانی این عید را جشن می گرفت.
زنده شدن طبیعت و حیات از نوروز آغاز می شود و مردم آذربایجان این عید را با شکوه فراوان و از یک ماه قبل جشن می گیرند. بطوری که روزهای چهار شنبه هر هفته به ترتیب چهارشنبه آب، چهارشنبه باد، چهارشنبه آتش، چهارشنبه خاک (یا آنچه که در ایران چهارشنبه سوری گفته می شود) جشن گرفته می شود.
عید نوروز مملو از سنتها و بازیهای قدیمی است. از بین سنتهای کهن می توان "خضر الیاس" (علامت حاصلخیزی و شکوفایی)، "کوسا- کوسا"، بازی بامزه میدانی (علامت فرا رسیدن بهار) و نگاه به فال را ذکر کرد.
اداب و رسوم مربوط به آب و آتش نیز قابل توجه است. آذربایجان به عنوان کشور "حافظ آتش" و "سرزمین آتشها" در این زمینه دارای سنن غنی است و این سمبولها علامت صافی و پاکی را نشان می دهد. قبل از عید نوروز در اخرین چهارشنبه صرف نظر از سن و سال همه باید از روی آتش بپرند و نه کم و نه بیش هفت بار و هربار نیز با ید بگوید : "آغریمیز-اوغروموز اودا اولسون" (درد ما حواله آتش بادا). البته در ایران هنگام پریدن از روی آتش می گویند: "زردی من از تو، سرخی تو از من".

بخشایش
سه شنبه 2 فروردین 1390 02:08 ق.ظ
جشن نوروز بعنوان عید فرا رسیدن بهار شکوهمندانه برگزار می شود.
جشن گرفتن عید نوروز به معنی استقبال از سال نو و اولین روز بهار است. روز اول بهار با گردش یکساله خورشید توجیه می شود. نوروز در آذربایجان با تفاوتهایی نه چندان زیاد مانند سنتهای رایج در ایران عید گرفته می شود.
به نظر کارشناسان فرهنگ، این عید بسیار قدیمی است. طبق مطالعات علمی، ابتدای عید نوروز به دوران کهن- دوران زندگی زرتشت پیامبر مربوط و قدمت آنرا حداقل 3700 و حداکثر تا 5000 سال می دانند.
در منطقه واویلون قدیم این عید در روز 21 ماه نیسان (مارس) جشن گرفته شده و 12 روز ادامه داشت. این 12 روز دارای مراسم و آئین ها و تفریحات مخصوص خود بود. البته برخلاف ایرانیها و آذربایجانیهای ساکن ایران، سنت موسوم به "سیزده به در" در جمهوری آذربایجان وجود ندارد، یا حداقل برگزار نمی شود.
روزبه بخشایش
چهارشنبه 4 اسفند 1389 12:25 ب.ظ
سلام .همه چیز در باره ی حضرت مهدی .ببینید .
روزبه بخشایش
چهارشنبه 4 اسفند 1389 12:23 ب.ظ
سلام به همه بخسایشی ها خسته نباشید .برای دیدن اشعار ترکی شعرای شهر بخشایش و مداحی یه سری هم به ما بزنید موفق باشید
جمهور بخشایش
جمعه 19 آذر 1389 03:49 ب.ظ
سلام با تشکر از وبلاگی که راه انداختین
تبریک میگم بخاطر کار فرهنگی تون در جهت معرفی زادگاه پدرانمون به هم وطنان عزیز
موید باشید
انصاری
یکشنبه 14 آذر 1389 12:31 ب.ظ
با سلام مطالب خوبی دروبلاگتون گذاشتید لطفا از آداب ورسوم شهربخشایش هم مطالبی بنویسید.باتشکر
قاسم كامور بخشایش
سه شنبه 6 مهر 1389 12:38 ب.ظ
ای كه دستت می رسد كاری بكن
پیش از آن كز تو نیاید هیچ كار

باتشكر فراوان از این كار فرهنگی، باید بگویم كه شهر بخشایش باید به تمام ایران و به طور كامل معرفی شود. این معرفی شامل فرهنگ غنی این مردم عزیز، نحوه معاش، امكانات، سطح درآمد، موقعیت شغلی، میراث فرهنگی و وابستگی مردم به دین مبین اسلام باشد.
majid mirzapoor
جمعه 2 مهر 1389 11:55 ق.ظ
bebakhshid familim eshtebahe taipi dasht.MIRZAPOORdoroste
majid mhrzapoor
جمعه 2 مهر 1389 11:53 ق.ظ
salam kheili jaleb boud age mishe ax ziad bezar mr riaziye aziz.hameye shomaha k va3 name bakhshayesh zahmat mikeshid ghabele ehteramid.ya ali
مسعود علیزاده
جمعه 29 مرداد 1389 02:23 ق.ظ
قشییدی خوشم گلدی
محمد طربناك بخشایش
پنجشنبه 14 مرداد 1389 04:49 ب.ظ
با تشكر ازاهالی محترم بخشایش امید وارم این نوع معرفی ها ادامه پیدا كند تا مردم عزیز كشورمان بیشتر باشهر بخشایش آشنا شوند
یک همشهری
سه شنبه 4 اسفند 1388 04:07 ب.ظ
سلم
ایکاش فیلمش رو هم برای دانلود بذارید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

هستم اگر می‌روم
گر نروم نیستم
مدیر وبلاگ : بخشایش

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان